vagys arba kaip valstybė pinigus išmušinėja

Šiandien truputį gilinausi į mokesčių pasikeitimus po 2009-01-01. Man tai aktualu nes esu įregistravęs individualią veiklą (individuali veikla ir individuali įmonė nėra tas pats). Įregistravau norėdamas būti doru piliečiu ir susimokėti už papildomai gautas pajamas, juo labiau, kad mokesčiai nebuvo labai jau dideli (15% nuo visų pajamų arba 24% nuo “pelno”).

Ponai (supraskit tie, kurie prie “lovio” sėdi) sugalvojo, kad individualia veikla naudojasi verslininkai siekdami išvegti daugelio mokesčių taikomų dirbant pagal įprastas darbo sutartis. Jei jau ponai taip sakė, ko gero, taip ir buvo.

Ir sugalvojo tie patys prie lovio, kad nuo šiol, visi vykdantys individualią veiklą, turi mokėti ne tik gyventojų pajamų mokestį – 15% (nesvarbu nuo visų pajamų ar nuo “pelno”) bet ir sveikatos bei socialinio draudimo įmokas.

Socialinio draudimo įmoka (bet kol kas) yra 28,8% nuo visų gautų pajamų atskaičius gyventojų pajamų mokesčio sumą. Šią tvarką dar žada keisti, įvesti “pereinamąjį” laikotarpį. Pagyvensim – pamatysim. Atrodo, kad jokių lengvatų (jei esi dirbantis dar ir pagal darbo sutartį) čia nėra numatyta. O gaila…

Su sveikatos draudimo įmoka yra kiek įdomiau. Įprastai sveikatos draudimo įmoka turi sudaryti 9% nustatytos minimalios mėnesinės algos (arba šiai dienai – 72Lt) kiekvieną mėnesį, tačiau kas mėnesį mokėti nereikia jei be individualios veiklos dar dirbi pagal darbo sutartį. Tokiu atveju, pasibaigius mokestiniam laikotarpiui, reikia sumokėti 9% nuo visų per šį laikotarpį gautų pajamų.

Įdomumas prasideda tuomet, kai bandai sumodeliuoti situaciją – iš individualios veiklos gaunamos pajamos yra juokingos (taip yra mano atveju… vos keli šimtai litų per metus), dirbi pagal darbo sutartį ir individualios veiklos pagalba prisiduri kelis litus prie metinių pajamų. Netikėtai netenki darbo. Pagal dabartinį pasikeitusios mokesčių sistemos išaiškinimą, tokioje situacijoje turėtum pats iš savo lėšų pradėti mokėti privalomą sveikatos draudimo įmoką – 72Lt/mėn net jei pajamų gauni vos 10Lt arba visai negauni. Anksčiau, buvo apibrėžta, kad nutraukti individualią veiklą t.y. išsiregistruoti iš vykdančių tokią veiklą galima tik 2 atvejais: 1) išsikeliant nuolatos gyventi į užsienį 2) mirus ją įregistravusiam asmeniui.

Žodžiu… jei kažkada įregistravai individualią veiklą dėl kelių litų, o šiais krizės laikais netekai įprasto darbo, tai esi rimtai įkliuvęs :) Valstybė Tave stebi… ir tuoj pradės išmušinėti pinigus!

Aišku, galbūt aš neteisingai supratau mokesčių pasikeitimų išaiškinimus. Ta proga užklausiau VMI konsultantų nuomonės. Tikiuosi jie gerai supranta įvykusius pasikeitimus ir man galės greitai ir aiškiai išaiškiti mokesčių mokėjimo subtilybes.

I’ll keep You updated.

← Previous post

Next post →

5 Comments

 1. orangen

  Ja ja dabar iš individualistų visi patampa uabistais =]

 2. Iš individualios veiklos į UAB’ą restrukturizuotis negalima :) Veikla nuo įmonės labai skiriasi.

 3. orangen

  Tai taip, bet iš individualios įmonės tai galima :) Vnž į pogrindy reik lyst =]

 4. Naujausia info – veiklą išregistruoti jau galima. Jei neišregistravai ir netekai darbo mokėti po tuos 72Lt PRIVALAI. Mokesčiai SODRAI – daugiau, kaip 28% pajamų (atskaičius pajamų mokestį). Išvada – beveik 46% pajamų atitenka mokesčiams. Pasekmės – veiklos nutraukimas neišvengiamas.

 5. orangen

  Vnž į pogrindy reik lyst =]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.