Mūras #1

20130808_135649Kažkada svajojau, kad savo statybas galėsiu aprašyti taip išsamiai, kaip tai darė Vidmantas. Pasidalinti savo patarimais, pastebėjimais, galbūt išgirsti nuomonę ten, kur trūksta patirties pačiam. Tačiau :) Kol pradėjau statyti namą:

 1. Puslapyje daugiau talpinau nuotraukas, nei tekstą, kas lankytojams nebuvo labai įdomu;
 2. Puslapio statistika iš ~200 apsilankymų per mėnesį sumažėjo iki ~100. Ir jie visi ateina ieškoti kažkokių senienų;
 3. Laisvo laiko per dieną turiu lygiai (minus) -8 valandas;
 4. Požiūris į viešumą kardinaliai pasikeitė.

Manau paskutinieji 2 punktai padarė lemiamą įtaką mano “dažnam” apsilankymui čia ir pasidalinimui mintimis. Iš kitos pusės per dieną ar savaitę priimu tiek sprendimų, kad geriausiu atveju savaitės gale galiu rašyti reziume – hints & tricks.

Taigi, pasidalinsiu keliais pastebėjimais:

 • Kaip versle, taip ir gyvenime, taip ir statybose. Laikas išleistas planavimui ir sprendimų ieškojimų ant popieriaus vėliau atsipirks keliais kartais. Visi momentai (mazgai, kampai ir t.t.), kuriuos pražiopsosite su architektu, vėliau sukels nemalonų galvos skausmą. Perdangos, kaminai, kambarių sienos. Viską įmanoma pakeisti, tačiau kiekvienas pakeitimas +1 diena rūpesčių prasidėjus statyboms bei naujas statybos projektas prieš priduodant namą :)
  Kol kas mano pakeitimai:

  • Blokeliai iš AEROC 24cm į ARKO 18cm;
  • Šiltinimas iš 5cm į 20cm;
  • Rostverko aukštis +30cm nuo pirminio projekto;
  • Namas 10cm trumpesnis + 10cm siauresnis (kažkaip architektas su konstruktoriumi nesusiderino);
  • 2 perdangos vietoje 1. Nepasidarykite aukštų erdvių negyvenamose patalpose! Geriau pasidaryti perdangą ir turėti dar vieną vietą nedažnai naudojamiems daiktams susidėti;
  • Vietoje monolitinės-liejamos perdangos – medinė. Nors 9/10 sako, kad medis turi daugiau trūkumų nei privalumų (sukasi, girgžda ir t.t.), tačiau mums tiesiog mielesnis medis ir su trūkumais kaip nors susigyvensime;
  • Mansardiniame aukšte vietoje 2 kambariukų su vonia – viena didelė bendra erdvė + vonia.

  Verta prisiminti, kad pagal dabar galiojantį statybos reglamentą, namas gali būti 30cm platesnis/siauresnis nei projekte bei 20cm aukštesnis/žemesnis nei projekte. Realybę, kuri “neįsipaišo” į šiuos rėmus reikės atvaizduoti projekte, kurį turės palaiminti miesto ar rajono už statybas atsakingos institucijos.

 • Geriausia turėti vienus statybininkus, kurie darys tiek pamatus, tiek sienas, tiek perdangas, tiek stogą. Kitaip sakant visą dėžutę. Ne tik dėl to, kad taip bus pigiau ir greičiau, tačiau ir nereikės aiškintis kur kieno brokas. Jei blogai pamūrijo sienas, patys ilgiau kankinsis su stogu. Kitaip sakant savo darbo broką, taisys sekančiame etape :) Arba žinodami, kad sekančiame etape gali kažkas maišyti dar nepriėjus iki jo klaidas taisys arba tiesiog jų nedarys.
 • Nors bus, kas man nepritars, tačiau gyvenimas yra ženkliai lengvesnis jei visus statyboms reikalingus įrankius (įskaitant tokius kaip betono maišyklė, pastoliai ir t.t.) statybininkai turės patys. Mažiau važinėjimo ir derinimo, mažesni kaštai. Paprastai nuomos mokesčiai būna didesni, nei statybininkų kurie visus įrankius turi kaina vs statybininkų, kurie tokių neturi.
 • Statybas reiktų pradėti derinti prieš ~ metus laiko. Jei sezono pradžioje dar įmanoma susirasti kažką, kas į sezono pabaigą galėtų pasidarbuoti, tai sezono viduryje užsakymai priimami tik kitam sezonui (bent jau Šiauliuose, bet jau su statybininkais, kuriuos kažkas gali rekomenduoti).
 • Labai džiaugiuosi, kad su Alnida susitariau dėl pagrindinių statybinių medžiagų pirmam etapui (dėžutei). Aišku tai gali būti ir bet kokia kita firma, kuri turi pakankamai didelį asortimentą statybinių medžiagų. Susitarėm, kad jiems pervesiu tam tikrą sumą pinigų (avansu), o vėliau vis kas reikalinga pasiimsiu. Pavyko susiderinti taip, kad tiesiog paskambinu “fiskaro” vairuotojui (rekomenduotas pačios Alnidos), jis priima mano užsakymą, surenka jį ir pristato į vietą (naudinga, nes be blokelių ir klijų jiems vis reikia kažkokių medžiagų, kurias pristato į vietą už blokelių pristatymo kainą).
 • Ankščiau to nedarė niekas, tačiau kaip supratau dabar tai įprasta praktika – užstatas už padėklus, kuriais buvo pristatyti blokeliai. Atrodo nieko tokio, tačiau įšaldyta suma mano atveju turėtų siekti ~800LTL. Verta atskirai pasakyti statybininkams, kad padėklų po bloklių sunaudojimo nedeginti ir nenaudoti kitiems tikslams. Naujos lentos kainuoja pigiau :)
 • Statybinės medienos kūbas 550-650LTL. Kartais pravartu žinoti, kai greitai kažko prireikia :) Beje, dar labai gerai iš anksto sužinoti kur aplink yra kokios lentpjūvės ir ko ten galima rasti. Turėjau situaciją, kai reikėjo “rastukų” paremti sąramoms. Praieškojau visus skelbimus Šiauliuose. Žmonės tokius dalykus perka už 4-5LTL/vnt (kaip tik matosi nuotraukoje suguldyti), o aš jau buvau pasiryžęs pirkti iš prekybos centro už 12LTL/vnt, nes reikia, o niekur nėra :) Visa laimė, kitas kolega statybininkas turėjo atliekamų.
 • Išsivedžioti santechniką (nuotekas) yra labai gerai kol dar nepabaigtas pilti smėlis į pamatus (aš išsivedžiojau kai buvo panašiai pusė viso reikalingos smėlio), tačiau tik tuo atveju jei sanmazgų išdėstymas TIKRAI daugiau nesikeis. Kitu atveju yra labai sveikintina išsivedžioti magistralinius kanalus su didesniu vamzdžiu (pas mane dia 110), nes ir smėlis galės susigulėti ir vėliau kasti tiek daug nereikės :)
 • Skaičiavau, kad gelžbetininės plokštės kvadratinis metras turėtų kainuoti apie 80-90LTL (be pristatymo ir pastatymo). Tačiau Šiauliuose eilės apie 3-4 savaites (sako Vilniuje ir Kaune tokių nėra visai). Nusprendžiau išbandyti naujieną matytą Resta parodoje – surenkama perdanga Teriva. Kaina be pristatymo ir papildomų 4cm betono (kuriuos reikia išlieti patiems) gavosi ~51Lt. Su pristatymu pabrango iki 71Lt., tačiau manau į gelžbetoninės plokštės kainą (jei skaičiuotume taip pat su pristatymu ir pastatymu) įsipaišysiu. Kol kas atrodo visai neblogas sprendimas jei užteka lengvos, 400kg/kv.m. laikančios perdangos. Beje, statybininkai labai siūlė dėti grindinį tinklą prieš betonuojant tuos 4cm. Nors Teriva aprašyme to nėra, tačiau pasinaudosiu patarimu. Skilinėjant perdanga nėra labai trokštamas vaizdas ypač virš katilinės.
 • Jei tikrai norite sekti statybų išlaidas (o aš nusprendžiau, kad seksiu kiekvieną centą, nes susiderėjome dėl galutinės sumos kiek kainuos namo statybos) būtinai susiraskite aplikaciją telefone skirtą tokiam ar panašiam reikalui. Per dieną kartais tiek tenka išleisti ir taip dažnai, kad gale dienos jau net nepameni kelių šimtų litų išlaidų :)
 • Statant kaminą jau reikia žinoti kokį pečių statysite (konkretų modelį), nes atsiras klausimas – kokiame aukštyje turi būti pečiaus pajungimo trišakis. Kol kas man didžiūlė mistika, kaip kaminuose šis aukštis min. būna 1,16m, o pečiuose tik 60cm?!

Tam kartui tiek.

← Previous post

Next post →

3 Comments

 1. Puikus straipsnis :)

 2. Puikus darbas!

 3. Ignas

  O kodėl “Požiūris į viešumą kardinaliai pasikeitė.”?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.