kodėl web/app testuotojas – svarbu!

Per gyvenimą teko susidurti su daug įvairių profesijų ir darbų. Viena keistesnių – web/app testuotojas. Pakankamai ilgą laiką galvojau, kad tai nereikšmingas, neįdomus ir lengvas darbas. Panašiai, kaip prieš daugelį metų buvo sakoma “gauk pinigus už nuorodų spaudinėjimą“. Laikas eina, o požiūris vis tik keičiasi.

Juo daugiau tenka susidurti su UI, UX ir CX, juo daugiau suvokiu, kad sėkminga interakcija nebūtų įmanoma, be visų aplinkybių išanalizavimo ir galiausiai testavimo ar viskas veikia taip, kaip turėtų.

Šios dienos pavyzdys:

(1) Noriu susimokėti už IV paslaugas, susigeneruoju sąskaitą, renkuosi greitą apmokėjimą internetu.

(2) Renkuosi Banką (šį kartą SEB), prisijungimo būdas stipriai reklamuojamas “Smart-ID”. Suvedu reikalingus kodus, pasitvirtinu ir aš jau banke.

(3) Renkuosi sąskaitą, tvirtinu ir…

…ir čia UX nusprendžia, kad turėčiau pirmiausia pasirašyti “Smart-ID” sutartį. Nesuprantu kodėl mane įleido į banką, jei reikia atskiro patvirtinimo dėl tokio prisijungimo? Arba dėl ko iškarto prisijungus nebuvo įspėjimo, kad operacijos negalėsiu užbaigti, nes mano prisijungimo būdas (nepaisant to, kad vis tik įleido) yra nesankcionuotas?

O didžiausia UX klaida šioje vietoje yra tai, kad “Smart-ID” sutarties SEB interneto banke pasirašymas baigiasi žinute – sutartis pasirašyta ir grįžtama į titulinį interneto banko puslapį. Klausimas – kodėl jungiausi į banką? Taip, taip, apmokėti. Tačiau procesas nutrūko, interakcija neįvyko, sąskaita liko neapmokėta, o IV sako:

Testuotojas?!

planai ir KPI

Galbūt, tai sutapimas.
Į metų pabaigą pastebiu vis dažniau gaunamas klientų pasitenkinimo anketas. Jos veržiasi per visus įmanomus ekranus. Ateina “prašančios” SMS, “vilionantys” el. laiškai. Ir nors atrodytų, kad kliento pasitenkinimą būtų galima matuoti po visų interakcijų su juo, tačiau į metų pabaigą jos kažkaip suintensyvėjo.

Galbūt, tai sutapimas.
Tačiau atrodo, kad kažkas metų gale nusprendė susirinkti visus įmanomus bonusus ir parodyti gražius KPI klientų aptarnavime. Juk kas po eilinio apsilankymo anketos klausime “ar rekomenduotumėt mus įvertinę savo apsilankymo patirtį kitiems?” žymės, kad “ne”?!

Smalsumo vedinas sudalyvavau beveik visose apklausose. Stebina:

 • Kad klausimas “ar rekomenduotumėt (…)?” yra pagrindinis ir viską lemiantis. Rekomendacijos yra viskas. Visos pildytos turėjo šį klausimą… bet ar rekomendacijų ir žinomumą turi tikrintis, jei jau esi vienas rinkos lyderių?
 • Kad lojalumo kortelių aukso amžius statistikai apie klientus rinkti yra visai nepanaudojamas. Kitaip sunku paaiškinti, kodėl individualizuota informacija apklausoje yra tik parduotuvės adresas? Gamyboje plačiai diskutuojama tema apie “industry  4.0” panašu į aptarnavimą ateis dar  negreitai.
 • Gilesnių klausimų badas. Nors galvočiau, kad realiai šios anketos turi atsakyti į klausimą – ką daryti, kad daugiau tavo apsilankymų būtų galima konvertuoti į mūsų parduotuvėje išleistus pinigus.
 • Kad gudriau už skalę nuo 1 iki 10, bei “netaikytinas parametras” dar niekas nesugalvojo.
 • Maloniai. Kai kurie turi suvokimą, kad anketos pildymas yra mano investicija. Ir jei negarantuoji, kad pagal klausimyne pateiktas vizijas, padarysi atitinkamus  pokyčius organizacijoje tai turi duoti bent kažkokią naudą (pvz Kavos – ačiū Čili gupei). Nemokamai užpildau labai blogai, o mokamai bent pasistengiu teisingų įžvalgų duoti.

dėl gatvių apšvietimo

From: Tadas
To: Šiaulių gatvių apšvietimas (gat.apsvietimas@sga.lt)

Sveiki,
Noriu išreikšti susirūpinimą dėl saugaus eismo Šiaulių miesto gatvėse. Ypatingai apie eismo saugumą rytais.
Kelis rytus iš eilės pastebiu (dažniausiai važiuodamas Baltų gatve), kad gatvių apšvietimas išsijungia 7:45.
Norėčiau pasiūlyti ir paprašyti inicijuoti (jei tokie sprendimai turi būti priimami per savivaldybės administraciją ar net tarybą) apšvietimo laiko prailginimą iki 8:00 ar net 8:10.

Laikas prieš 8:00 tikriausia yra vienas intensyviausių eismo atžvilgiu. Daugelis pėsčiųjų skuba į darbus, mokyklas, darželius. Beje, kaip ir daugelis automobilių vairuotojų skuba ten pat. Natūralu, kad esant tokiam intensyviam eismui vairuotojai vieni kitus truputį “apakina” priešpriešinėmis šviesomis ir esant išjungtam miesto apšvietimui galimybė pamatyti perėjose (ir ne tik) esančius pėsčiuosius gerokai sumažėja.

Noriu tikėti, kad miesto finansinė situacija nėra tokia bloga, kad šios mano siūlomos/prašomos papildomos 15-25min šviesos mus atvestų prie finansinės krizės.

Iš anksto ačiū, jei galėsite pratęsti šią iniciatyvą.

Sėkmės,
Tadas

mBankai ir valstybė – civilizacija atėjo

Civilizacija atėjo. Skaitmeninis pasaulis valdo. Taip norėčiau pradėti trumpą “in focus“.

Prieš kelias dienas VMI atsiuntė pranešimą, kad jau yra žemės mokesčių deklaracijos. Kaip žinot (tikriausia?) VMI turi savo apps’ą!

Turint mobilų parašą prisijungimas labai neužtrunka. Dar keli mygtukų paspaudimai (gal keliais per daug pradedi vėliau galvoti). Ir gauni nuorodą “sumokėti”. Vėliau dar reikia kelis kartus patvirtinti, kad tikrai nori sumokėti (kai už žemę mokės žmona reiks pasidaryti PrtSc), kol galiausiai appsas patiki ir pasirodo mokėjimo kanalo pasirinkimas.

Toliau civilizacija tik jei turite Swedbank (SWB) ir žinoma jų apps’ą. O civilizacija tokia, kad pasirinkus SWB, kaip mokėjimo kanalą, atsidaro SWB aplikacija su jau paruoštu mokėjimu, kur užtenka berods vieną kartą pasakyti sutinku, suvesti savo sPIN ir valstybei už žemę nebeskolingas. SWB net leido sumokėti didesnę sumą nei jų numatytas 30€ limitas!

Gavus sąskaitą už Interneto Vizijos (IV) paslaugas ir pasirinkus SWB kaip banką, taip pat atsidaro jų apps’as su visais reikalingais duomenimis ir belieka vieno mygtuko paspaudimo parodyti savo norą sumokėti.

O štai “Viena sąskaita” (kalba apie mobilią terpę) dar tokio funkcionalumo neturi… Tiesa į mano komentarus atsakė, kad naujoje versijoje bus kažkoks patobulinimas, bet reikės palaukti kito mėnesio, kad tai patirti. Kažkodėl negalvoju, kad bus taip easy, kaip su VMI ir IV.

Pažadu bent kelis “roundus” pabandyti su SEB, bet Danske šioje vietoje tikrai atsilieka su inovacijomis. Swed – didelis, naglas, bet patogus. Pripažįstu. O valstybiniam sektoriui – VMI – dedu didelį pliusą!

Factory reset

Jei taip atsitiko man, taip gali atsitikti bet kam.

 1. Paveldėjote Samsung telefoną, kuriame jau buvo priskirta “Samsung paskyra”?
 2. Nežinote šios tapatybės savininko, jums nepaliko slaptažodžio?
 3. Norite pradėti gyvenimą nuo “balto puslapio” t.y. factory reset?

Turiu naujieną! Paprastuoju būdu Jums to padaryti nepavyks (galbūt tai Samsung apsauga). Tiesiog “factory reset” nesuvedus “Samsung paskyros” slaptažodžio yra neįmanoma. Bet sutaupysiu gražaus laiko ir pasidalinsiu atrasta Youtube instrukcija: https://www.youtube.com/watch?v=JzywoFS_r9U

Pridėsiu nuo savęs:

 1. Pirmiausia peržiūrėkite visą instrukciją;
 2. Nelaukite to momento, kuris pavaizduotas vaizdo įraše apie 3:54, o vadovaukitės instrukcija, kuri rodoma apie ~5:31;
 3. Prieš “Factory reset” išsitrinkite Google paskyrą, taip sutaupysite daug veiksmų rodomų nuo ~7:34.

 

Neato connected. Bandymas #1

Kalėdų senelis šiais metais buvo nusprendęs paišlaidauti (Eglute, nieko nepamiršai?) ir atnešė pagalbą į namus – Neato botvac connected → . Taip jau nutiko, kad tik šiandien pagalba buvo paleista į gyvenimą. So, first impressions on the “new  lady” in the house.

20170121_094504

 1. Pardavėjai → viską labai išsamiai paaiškino prieš nusiperkant. Nepagailėkite valandos kitos ir apsilankykite pas juos.
 2. Sudėtingiausia instaliacijos dalis buvo sugalvoti naujai “damai” (ar “ponui”) vardą. Juokauju. Mama IKEA išmokė RTFM →, tad ilgiau užtrukau tik jungdamas naująjį prietaisą prie interneto. Taip, šis modelis jungiasi prie interneto ir be instaliacijos, manau, prie prietaiso valdymo pulto liestis nebereikės.
 3. Garsas. Kažkur kažkada girdėjau, kad prietaisas galėtų veikti ir naktį. Galėtų, jei jūsų nebūtų namie. Nors pirmas kartas veikė “eco” režimu t.y. tylesnis, baterijos energiją tausojantis režimas, tačiau prie tokio garso miegoti negalėtumėt. Iš principo jei turite įprastą siurblį, “eco” režimas bus 1/2 to garso. “Turbo” režimas savo garsu niekuo nenusileis nuo jūsų įprasto dulkių siurblio garso.
 4. Baterija (bent jau šito modelio) kraunasi greitai. Šviežiai įjungus indikatorius rodė 50% baterijos talpos, iki 100% pakilo per +- valandą laiko. Po darbo, baterijos buvo taip pat apie 50% likę. Įkrovimas iki 100% truko panašiai. Pirmas darbas – 73m3 įveikta per 1:04.
 5. Tikriausia įdomiausias klausimas – darbo kokybė. 2 dienos prieš įjungiant naują “damą” siurbėm, šiandien rezultatas toks:
  20170121_093814
 6. Ar namie matosi akivaizdžiai švaresnės grindys? Ne! Bet neskubėkime teisti. Siurblys sukuria oro gūsius, mačiau kad iš labai nepatogių vietų (po baldais ant žemų kojelių) buvo išpūstos dulkės į tą vietą, kur siurblys jau pravažiavo. Tad, kaip minėjo pardavėjai, reiktų palaukti apie savaitę, kol iš visokių nepatogių vietų bus išpūstos lengvesnės dulkės. Kad siurblys  dirbo ne atostogų režimu matosi iš dulkių konteinerio.
 7. Ar siurblys nepamišo aplankyti kokių nors kampų? Ne! Visose neaplankytose vietose buvo atsiradusios kliūtys – nukritusi šluota, prie stalo prispaustos kėdės, numesti drabužiai ar panašiai. Siurblys daro išvalytų ir matomų grindų “nuotraukas”. Ten kur reikia pritaikyti namus “naujajai damai” – matosi:Screenshot_20170121-094236
 8. Suinstaliavus neato aplikaciją į telefoną, pasiūlė programinį atnaujinimą. Cool. Gerai, kad “mama IKEA” išmokino kantrybės, nes jokio MS įprasto “progress baro” nėra. Tiesiog laukite. Ir jei atrodo, kad neįsijungiantis ekranas yra užgesęs per ilgai – tikrai taip nėra. Laukite 3 minutes, kaip parašyta.
 9. Aplikacijoje yra funkcija – rankinis valdymas. Šiandien pasinaudojau ir ja. Aplankiau tas vietas, kuriuose buvo susidariusios kliūtys ir kurių pilnai išvalyti nepavyko. Rezultatas džiugina, tačiau… mygtukas “grįžk į stotelę” buvo neaktyvus. Reiškia robotas nežinojo, kur aš jį vedžiojau. Sakyčiau pirmas didesnis nusivylimas.
 10. Mūsų Mau (katė) sekė naująjį prietaisą praktiškai po visus kambarius. Nesipyko, nebijojo ir vienas kito neskriaudė :) Kažkas sakė, kad naminiai gyvūnai gali pradėti kerštauti tokiems robotams. Iš pirmo karto nepasimatė, tad tikiuosi taip ir liks.

apie informacijos kaupimą

Gyvenime save apibūdinčiau, kaip žmogų, kuris stengiasi šiek tiek riboti informacijos kiekį apie save internete. Žinoma, jau 10 metų turiu “blogą” ir jame visko yra labai daug, tačiau iš esmės netalpinu kiekvienos gyvenimo akimirkos bei pildydamas anketą tikrai ne visus duomenis pateikiu ir ne visuomet visus teisingus. Dar instaliuodamas aplikacijas telefone labai atidžiai skaitau kiek privatumo man palieka aplikacija. Ir ar su tuo galiu susitaikyti.

big-brother-is-watching-youNever-the-less, informacijos kaupimo mąstai internete mane vis dar gali nustebinti. Šio vakaro/nakties pavyzdys net šokiravo sakyčiau !

Iki šio vakaro nebuvau Amazon vartotojas (nors kitas e-parduotuves (tiek vietines tiek ne) naudoju). Štai atsirado reikalas pirkti. Perku ir lygiagrečiai kuriuosi naują vartotoją. Viskas kaip iš pypkės! Paskutinis žingsnelis – adreso suvedimas :)

Jūs nepatikėsite, ką man automatiškai pasiūlė Amazon! Mano darbovietės adresą, kur prie pavadinimo pridėtas mano vardas ir pavardė arba mano tėvų adresą (kurį dažniausiai naudoju siuntiniams).  Nepamiršo ir mobilaus telefono numerio! Jiems viską pavyko sugeneruoti vos sužinojus mano el. pašto adresą. Tikrai neįtikėtina ir šokiruoja. Vienintelis portalas, kuriame mano asmeninis gyvenimas yra susietas su darbiniu yra booking.com Nors ir ten įmonės pavadinimas skamba šiek tiek kitaip (UAB kitoje pusėje), o ir vardo bei pavardės prie įmonės pavadinimo nėra…

#jauciuosinuogas

Feedback

FB1Gyvenime taip jau nutiko, kad laikas nuo laiko tenka sudalyvauti (pravesti) darbo pokalbius. Kartais atsirenkant žmones į savo komandą, o kartais į savo komandos narių komandas.

Šiam reikalui palengvinti net mini klausimyną turiu (ačiū direktoriui). Klausimynas iš sakyčiau standartinių situacijų, tipinių klausimų. Tačiau vedant pokalbį labai gerai tokį reikalą turėti prieš akis, kad koks svarbesnis klausimas netyčia nepasimirštų.

Vienas iš tokių klausimų yra “kaip jūs reaguojate į kritiką”.

FB2Per pastaruosius 2 metus turėjau ~20 pokalbių. Šitam tipiniam klausimui visada išgirstu tipinį atsakymą – “jei kritika yra pagrįsta, visada įsiklausau ir stengiuosi patobulėti. Jei kritika tik dėl kažkieno blogos nuotaikos – nekreipiu dėmesio”. Atsakymas kurį visuomet lengvai suvirškinu ir daugiau klausimų ta tema nebekyla. Tačiau kokia yra realybė?

Pradžiai nuo to, kas yra “pagrįsta” kritika. Dažnai išgirstu frazę “lets keep things simple”, kurią ir šioje vietoje taikau. Pagrįsta kritika mano supratimu turi būti grindžiama konkrečiais pavyzdžiais ir to pavyzdžio analize. Tačiau nežinau ar dėl lietuviško mentaliteto ar apskritai dėl tokios žmogiškos savybės tų pavyzdžių rinkimas yra suprantamas kaip skundimas?!

FB3Jei kažkas dirba ne taip, kaip turėtų būti (ne pagal procesą, susitarimus ar instrukcijas), tačiau pats to nepastebi, nesupranta, nejaučia, kaip tokiam žmogui padėti? Čia mano supratimu ir turi pasirodyti objektyvi, konstruktyvi kritika. Nagrinėjame pavyzdį, kas buvo ne taip daroma, kokia ideali situacija ir kaip to pasiekti.

Bet kodėl žmogus renkantis tokius pavyzdžius yra suprantamas kaip skundikas? O darbo pokalbyje pasakyta frazė “priimu pagrįsta kritiką” įsidarbinus tampa “mane skundžia”?

Pinigų mašina Impuls arba darom verslą, kas su manim?

Istorija trumpa – savaitgalį žaidžiau skvošą, ir už tai, kad nusivariau nuo kojų ir prausiausi bei rengiausi lėčiau nei to norėtų Impulsas, turėjau sumokėti 4,5 EUR! Viso labo su kolega pavėlavome 7min (iš kurių apie 30s laukėme kol būsime “aptarnauti”). Brangiausias laukimas ever!

Ta proga kilo mintis – what about DIY?! Nors yra didesnių žinovų už mane, tačiau viename iš blogų radau, kad pilnas įrengimas turėtų kainuoti iki 15k EUR (neskaičiuojant pastato ar patalpos, kur tai būtų įrengta, dušo/WC ir kitų reikalingų dalykų). Verslo planą jau kaip ir būtų galima rengti, ar būtų norinčių prisijungti?

P.S. Šiauliuose žaisti skvošą (savaitgalį ryte) kainuoja 0,15 EUR/min. Tiesiog būti Impulse ir kvėpuoji jų oru daugiau kaip 4 kartus brangiau – 0,64 EUR/min.

P.S.2 Kam atrodo centai, paskaičiuokite kokį atlyginimą gautumėt, jei jūsų darbdavys jums mokėtų po 0,64 EUR/min už jūsų 168 valandas per mėnesį.

elektroninės valdžios vartai

15min neseniai rašė, kad Lietuva buvo nominuota kaip pirmaujanti ES e. valdžios paslaugų teikimo srityje. Ta proga prisiminiau prieš kelis metus (tiksliau nuo 2012 liepos) pradėtą teikti paslaugą – galimybę pasitikrinti ar priklausai politinėms partijoms.

Gyvenime jau esu tapęs “partiniu”. Kadangi studijavau viešąjį administravimą, maždaug 2-ame kurse įsirašiau į vieną besikuriančią partiją. Tikriausiai lygiai po metų pateikiau prašymą skyriaus vadovybei dėl narystės nutraukimo (priežastis galėčiau paaiškinti nebent prie alaus).

Nuo 2012 liepos LRTM pradėjus teikti “pasitikrinimo” paslaugą vis kirbėjo ar partijos vadovybė mano prašymą patenkino, ar buvau išbrauktas iš partijos narių sąrašų. Galiausiai šiandien deklaruodamas naują gyvenamąją vietą (taip pat per e. valdžios portalą) nepamiršau pasitikrinti ir savo “narystės”. Rezultatas nustebino:

statusas

Galbūt nereiktų stebėtis, nes tuo metu kai aš nutraukinėjau narystę buvo ir daugiau mano bendraminčių. Tikriausia skyriaus vadovybė bandė išvengti nepalankių klausimų dėl skyriaus mažėjimo tendencijų, todėl visi šie prašymai “magiškai” pasimetė tarp kitų skyriaus dokumentų (tarkim)…

Tačiau e. valdžios vartai suteikia galimybę pateikti prašymą dėl narystės partijoje nutraukimo neišvykus iš namų ir mano nuostabai tą narystę gali panaikinti 1 valandos bėgyje (bent jau taip rašo). Užpildžiau prašymą, praėjo 1:02, vis dar esu narys, tačiau galbūt iki ryto mano narystė jau bus panaikinta (tikiuosi)…

Bičiuli, nebūk abejingas ir pasitikrink ar “sąžiningi” partijų atstovai nepriskyrė tavęs savo kolegoms ;)